Міжвідомчий круглий стіл «Соціальна адаптація і реабілітація постраждалих від війни: теоретико-правові засади та стратегії їх вдосконалення» провели в головному корпусі КНУ імені Тараса Шевченка 15 серпня 2022 року в змішаному форматі.
Спільно з Університетом дискусію організували Асоціація соціального розвитку через право та Хортицька національна реабілітаційна академія.
Відкривала й модерувала подію президентка Асоціації, провідна фахівчиня Центру проблем імплементації європейського соціального права КНУ імені Тараса Шевченка Інна Силантьєва. Вона зауважила, що головною метою заходу є вдосконалення технологій соціальної адаптації постраждалих від війни шляхом модернізації нормативно-правового слова. Цим зокрема займається Центр проблем імплементації європейського соціального права КНУ, створений у 2016 року як структурний підрозділ юридичного факультету.
«Соціальні вимоги — це динамічна система, яка постійно змінюється. Відповідно, існує дуже велика потреба в тому, аби соціальна функція держави була адаптована і могла за потреби швидко трансформуватися. Сучасна європейська держава — це передусім високі соціальні стандарти життя», — підкреслила Інна Силантьєва.
На круглий стіл зібрались фахівці з різних куточків України: Києва, Вінниці, Запоріжжя, Одеси. Це представники депутатського корпусу, суддівського, урядовці, лікарі, фахівці з психологічної реабілітації.
Подію відкрив ректор КНУ Володимир Бугров. Він подякував організаторам, що саме на базі нашого ЗВО відбувається таке вагоме обговорення і що Університет робить свій внесок із заявлених питань. Наш Університет одним із перших приймав студентів із захоплених росією з 2014 року територій. В КНУ діють кілька осередків, що займаються психологічною реабілітацією, зауважив Володимир Анатолійович. Це Психологічна служба, Університетська клініка, Інститут психіатрії, кафедра військової педагогіки та психології Військового інституту. Після перемоги України, переконаний ректор, на нас чекає ще більше викликів, тож буде багато роботи, зокрема освітянам. Значна частина студентів і викладачів зазнали на собі негативного соціального та психологічного впливу: вимушено переїхали, перебувають на тимчасово окупованих територіях, у них зруйноване житло чи є поранені або загиблі серед близьких. «Зараз один із пріоритетних напрямів роботи Університету — узгодження морально ціннісних орієнтирів і потреба соціальної адаптації та психологічної реабілітації учасників освітнього процесу. Потреба в цьому далі лише зростатиме», — наголосив ректор.
До присутніх звернулась суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Оксана Епель. Вона розповіла про роль судової гілки влади в адаптації та реабілітації постраждалих. «Людина звертається до суду тоді, коли держава, як вважає позивач, порушує його права», — сказала пані Олена. Суддя уважно розглядає такі справи, з’ясовує всі обставини. Це зокрема стосувалося справ учасників АТО/ООС. Після 24 лютого подібних справ стане більше, і вони будуть тяжкі, прогнозує суддя. Кожен того дня став людиною, яка мусила соціально адаптуватися до нових умов війни. Між усіма установами держави, вважає Оксана Епель, повинна бути злагоджена комунікація, щоб подолати виклики і наблизити перемогу.